Kościół Adwentystów Dnia Siódmego

  1. Zaloguj się
  2. Mapa serwisu
  3. Szukaj...

Galeria

Jesteś tutaj: Aktualności Misja Suwałki 2017

Misja Suwałki 2017

W dniach 30.07 – 06.08 br. w Suwałkach miała miejsce już czwarta edycja (a druga w tym mieście) namiotowej ewangelizacji „Życie ma sens”, która była zorganizowana przez Diecezję Wschodnią Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Ta dobra, choć jeszcze młoda tradycja zrzesza co roku grupę ok. 35 wolontariuszy i pastorów (głównie z Diecezji Wschodniej), w celu służenia przez nieco ponad tydzień innym „tym darem łaski, jaki każdy otrzymał” (1 P 4,10). W tym roku nasz namiot, nad którego stanem technicznym czuwał Jerzy Góralewski – administrator Diecezji, stanął tuż przy jednym z osiedli mieszkalnych, na rogu ulic Świerkowej i Nowomiejskiej.

Główny program rozpoczynał się od 15:30 wystawą „Expo Zdrowie”, podczas której można było bezpłatnie wykonać następujące pomiary: masa ciała, poziom tkanki tłuszczowej, test wysiłkowy, saturacja krwi tlenem, poziom cukru we krwi, szczytowy przepływ wydechowy. Oprócz tego uczestnicy otrzymali kubek wody wraz z krótkim wykładem o jej dobroczynnych właściwościach, masaż relaksacyjny, wyliczenia wieku biologicznego oraz konsultację medyczno-duchową. Wystawę zamykało stanowisko z wartościową literaturą, którą można było nabyć za przystępną cenę. Pomimo towarzyszących nam upałów codziennie przychodziły na wystawę nowe osoby, łącznie natomiast uczestniczyło ponad 200 Suwalczan, z czego większość wyraziła chęć uczestnictwa w następnych programach.

Kolejnym punktem programu był wykład o tematyce zdrowotnej, który prowadzili dr n. med. Jacek Matter oraz lek. med. Tomasz Karauda, doktorant Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Publiczności podobała się zarówno tematyka (m.in. Nasz stres codzienny, Depresji już dziękujemy, Homeopatia i akupunktura, Genialny projekt człowieka, Pierwsze symptomy poważnych chorób) jak i humorystyczny, bezpośredni oraz rzeczowy przekaz prelegentów. Co wieczór słuchacze wykładów raczeni byli również chrześcijańską muzyką w wykonaniu Jerzego i Grzegorza Góralewskich, Angeliki Walkiewicz, Grażyny Szambelan oraz Tomasza Karaudy. Równolegle pastor Grzegorz Korczyc prowadził bezpłatny program odwykowy od palenia tytoniu w sali konferencyjnej miejskiego Aquaparku, dzięki czemu każdy kto chciał stawić czoła temu uzależnieniu mógł skorzystać z profesjonalnych porad oraz grupy wsparcia (informacja o kursie zamieszczona była także w Suwalskim Serwisie informacyjnym: http://www.suwalki.info/informacje-21423-Jak_wyrwac_sie_z_sidel_nikotynowego_nalogu.html). Kulminacyjnym momentem dnia był wykład związany z problematyką duchową, wygłaszany przez pastora Piotra Stachurskiego, przewodniczącego Diecezji Wschodniej (oto niektóre z tematów: Przyszłość bez tajemnic; Największy problem ludzkości; Wiara, która zmienia życie; Jak naprawdę zacząć od nowa?). Codziennie na wykłady uczęszczało 15 – 30 osób, w sumie pojawiło się ok. 50 słuchaczy. Chociaż nie liczby są najważniejsze, a dobro poszczególnego człowieka, to jednak dziękujemy Bogu, iż namiot każdego dnia był zapełniony, a program służył zarówno wolontariuszom jak i mieszkańcom Suwałk.

Wszystkie dni rozpoczynały się wspólnym studium Listu ap. Pawła do Rzymian oraz konkursem biblijnym, za co odpowiedzialni byli pastorzy Tomasz Żelazko oraz Konrad Pasikowski. Następnie przychodził czas podsumowania i refleksji z poprzedniego dnia oraz rozdzielenia nowych zadań. Pożywne i smaczne śniadania zapadną długo w pamięć wszystkich uczestników, co jest zasługą kucharek – Małgorzaty Sokołowskiej i Grażyny Gogołowskiej. Przedpołudnia poświęcone były rozpowszechnianiu gazetki reklamującej program – wręczano ją na ulicach oraz umieszczano w skrzynkach pocztowych; łącznie z egzemplarzami rozniesionymi przez Pocztę Polską ich liczba wyniosła 25 tysięcy. Akcję promowano również na stronie internetowej www.zyciemasens.pl, a w trzecim dniu akcji pojawił się reportaż w regionalnym Radiu 5, który można odnaleźć na stronie internetowej https://radio5.com.pl/ucza-zdrowo-zyc/. Wspólnie prowadzona misja oraz dwie wycieczki nad suwalskie jeziora przyczyniły się do budowania wspólnoty między wolontariuszami.

Za wszystkie doświadczenia związane z ewangelizacją w Suwałkach dziękujemy Bogu oraz wierzymy, iż praca misyjna, jaką od listopada będzie wykonywał na tym terenie gwatemalski misjonarz Andres Torres Mendez, pozwoli wielu ludziom poznać wspaniałość Jezusa Chrystusa. Wydaje się, iż dobrym zakończeniem suwalskich wspomnień będą krótkie relacje zamieszczone poniżej:

Ira Tsutsman: Najbardziej w programie podobały mi się pieśni Grażynki, Expo Zdrowie, ponieważ dzięki temu mogę mieć dobry kontakt z ludźmi, a podczas robienia masażu już widziałam historię życia tych ludzi.

Tomasz Ryski: Cały program bardzo mi się podobał, począwszy od nabożeństw porannych i nabożeństw modlitewnych, poprzez bardzo smaczne śniadania i oczywiście misja. W wielu przypadkach ludzie byli bardziej otwarci niż tam, gdzie pracuję na co dzień. Również wykłady były super i wystawa Expo Zdrowie. Może tylko jedną uwagę mam, aby za rok wystawa Expo była również w sobotę [uśmiech].

Piotr Bylina: Cztery razy już brałem udział w takiej misji – dwa razy w Giżycku i teraz, drugi raz w Suwałkach. W tym roku zajmowałem się nagłośnieniem namiotu oraz korzystając z mobilnego zestawu nagłośnieniowego zapraszałem mieszkańców do uczestnictwa w akcji. Podobało mi się chrystocentryczne przesłanie programu, wskazujące na praktyczne elementy życia z Chrystusem. Widać, że Bóg przyciągał ludzi, bo nawet 25 osób było na wykładzie o tematyce duchowej, co z moich skromnych doświadczeń jest największą liczbą jaką do tej pory mogłem oglądać. Podobała mi się także atmosfera jaka panuje między nami.

Taras Semeniuk: Na akcję misyjną w Suwałkach czekałem przez cały rok od momentu jej końca w 2016 r. Jest to już moja druga ewangelizacja namiotowa w tym miejscu. To, co wydarzyło się w okresie od 30 lipca do 7 sierpnia w Suwałkach jest wielkim błogosławieństwem nie tylko dla mieszkańców miasta, ale również dla uczestników. Jako wolontariusz w tej misji miałem zaszczyt pomagać w Expo Zdrowie na stanowisku z testem wysiłkowym. Była to dobra chwila, podczas której mogłem pomagać ludziom uzyskać informacje na temat poziomu tlenu we krwi oraz tętna po trzyminutowym wysiłku. Widziałem zadowolone i uśmiechnięte twarze, nawet wtedy, gdy wynik nie był zbyt satysfakcjonujący. Większość osób deklarowało chęć wprowadzenia codziennych ćwiczeń do swojej rutyny. Był to wspaniały moment, kiedy mogłem zachęcać ludzi do zmian dla ich własnego dobra. Po wystawie wielu z nich zostawało na wykład o zdrowiu oraz duchowy, dzięki którym mogli przekonać się o ważności poselstwa zdrowia i dobrej nowinie pochodzącej od Chrystusa. (…) Winniśmy wychodzić na potrzeby ludzi, oferując im lepsze życie w Chrystusie.

Uczestniczka programu: Bardzo podoba mi się cały program. Dzisiaj jestem już drugi raz na badaniach, bo przywiozłam ze sobą męża. Byłam na spotkaniu odwykowym i postanowiłam rzucić palenie. Bardzo dobrze się tu czuję, bo od was bije taki spokój.

Konrad Pasikowski

 

2017-07-30_18-04-08_08

2017-07-30_18-05-15_12

2017-07-30_18-18-21_30

2017-07-31_14-46-39_01

2017-08-02_12-45-09_06

2017-08-05_16-42-03_202

2017-08-05_18-05-42_230

2017-08-05_18-07-42_235

2017-08-05_19-14-39_261

2017-08-05_19-56-09_274

2017-08-06_17-43-42_298

2017-08-06_17-45-21_302