Kościół Adwentystów Dnia Siódmego

  1. Zaloguj się
  2. Mapa serwisu
  3. Szukaj...

Galeria

Jesteś tutaj: Aktualności Jesteśmy z Tobą Polsko!

Jesteśmy z Tobą Polsko!

ZalobaWarszawscy adwentyści dnia siódmego modlili się za ojczyznę i rodziny tragicznie zmarłych ofiar zaledwie dwie godziny od momentu katastrofy lotniczej w Rosji, w wyniku której zginęło 96 osób, w tym prezydent RP prof. Lech Kaczyński z małżonką oraz liczne grono najwyższych przedstawicieli władz Rzeczypospolitej.

To dla nas, jak też dla wszystkich Polaków, prawdziwy szok – oznajmił prezbiter stołecznego zboru Waldemar Pieszka. Nie mogliśmy inaczej postąpić jak klęknąć wspólnie by prosić Boga o opiekę nad pogrążoną w dramacie Ojczyzną - dodał.

Specjalne słowa refleksji, śpiewy oraz szczególne modlitwy były udziałem kilkusetosobowej społeczności adwentystycznej, która z niedowierzaniem przyjęła przekazaną ex katedra informację podczas cosobotniego, przedpołudniowego nabożeństwa w zborze Warszawa-Centrum, usytuowanym zaledwie kilka przecznic od Pałacu Prezydenckiego.

Wiele z osób, które zginęły były zaprzyjaźnione z nami, jak choćby nieodżałowany ksiądz prałat Roman Indrzejczyk, kapelan Pana Prezydenta, stały bywalec naszych uroczystości religijnych, czy zacny ks. Adam Pilch z Kościoła Ewangelickiego, którego będzie nam niezmiernie brakować – wspomina prezbiter Zdzisław Kot, pełnomocnik miejscowego zboru (parafii) ds. kontaktów międzywyznaniowych.

Jesteśmy warszawiakami, jesteśmy Polakami, ale przede wszystkim jesteśmy chrześcijanami i to pozwala nam na osiągniecie w tej trudnej sytuacji równowagi, wiary i nadziei. Modlimy się o los naszego kraju, o władze rządowe, Pana Premiera, Pana Marszałka, którzy stanęli w obliczu olbrzymiej odpowiedzialności za nas wszystkich – oznajmili warszawscy wierni Kościoła Adwentystów po dramacie jakiego nie zna historia współczesnego świata.

W kilkadziesiąt minut po katastrofie o tym wydarzeniu poinformował także adwentystyczny serwis informacyjny zboru Warszawa-Centrum www.adwentysci.waw.pl, a nabożeństwo ze szczególnymi fragmentami dotyczącymi pamięci ofiar tragedii i dramatu ich rodzin, było transmitowane na żywo przez zborową telewizję internetową.

W tej wielkiej tragedii złączeni w bólu byli także wyznawcy adwentystycznego zboru akademickiego z Podkowy Leśnej, do których dotarła wiadomość w sobotę rano podczas uroczystości pamiątki Wieczerzy Pańskiej (komunii św.), również transmitowanej w internecie poprzez serwis www.nadzieja.tv.

Po krótkim wystąpieniu informacyjnym prezbitera zboru (parafii), Krzysztofa Matły, cała społeczność wiernych modliła się wspólnie, aby Bóg ukoił ból rodzin po stracie najbliższych, a przywódcy państwa, w tym szczególnie trudnym czasie, mogli stanąć na wysokości zadania i poprowadzić nasz naród we właściwym kierunku – informuje Arkadiusz Piętka, sekretarz zboru w Podkowie Leśnej.

Bóg zachęca swój Kościół do modlitw w intencji mężów stanu, albowiem od ich decyzji zależy w jakimś stopniu los Kościoła i wszystkich obywateli. Co więcej Bóg pragnie, aby łaska poznania mądrości Bożej i drogi zbawienia była dostępna wszystkim ludziom, także politykom – zaznacza pastor Zbigniew Makarewicz, duszpasterz stołecznego zboru i sekretarz Diecezji Wschodniej Kościoła Adwentystów. Wierzący przywódcy są prawdziwym błogosławieństwem dla narodu. Potrzeba modlitwy w intencji osób pełniących odpowiedzialne funkcje państwowe daje o sobie znać właśnie dziś, kiedy jesteśmy świadomi wielkiej straty jaką poniósł nasz Naród. Tysiące osób modli się o ukojenie bólu, o iskierkę nadziei. – dodaje kaznodzieja. Gdyby nasze modlitwy z taką samą intensywnością towarzyszyły polskim parlamentarzystom każdego dnia, jakim krajem mogłaby być Polska? Może warto zacząć już dziś i każdego dnia choć kilka chwil poświęcić na modlitwę w intencji naszej ziemskiej Ojczyzny – zaznacza pastor Makarewicz.

Na wieść o polskiej tragedii także słowa refleksji wyraził pastor Rajmund Dąbrowski, rzecznik Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów z siedzibą w USA.

Choć daleko od kraju, łączę się sercem i myślami z moimi rodakami. Jest to wspólny żal wszystkich Polaków. Jest to strata, wybiegająca ponad podziały polityczne czy różnice światopoglądowe – mówi Dąbrowski. Przesyłam głębokie kondolencje dla rodzin dotkniętych tę tragedią i tym, którym teraz będzie stanąć na czele narodu. Modlę się o mądrość dla tych, którym będzie trzeba dźwigać odpowiedzialność za nasze wspólne narodowe dobro – zaznacza duchowny. Dla nas, jako Adwentystów taki moment wyzwala większą potrzebę podzielenia się nadzieją z tymi, którzy są wokoło nas. Takiej nadziei i otwarcia się w momencie tragedii i żalu potrzebuje dziś wielu ludzi w naszym kraju. Nadejdzie dzień, gdy osusza się łzy i śmierć już więcej nie będzie nas dotykać – dodał.

Niezwłocznie po katastrofie swoje oświadczenie wydała także kancelaria Zarządu Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej oznajmiając na łamach serwisu www.advent.pl, że wyznawcy i zwierzchnicy Kościoła łączą się w bólu i modlitwie z rodzinami ofiar tej ogólnonarodowej tragedii.

Jest nam wszystkim niewymownie przykro. Modlimy się do Wszechmocnego i Miłosiernego Boga również w intencji Przywódców naszej ziemskiej Ojczyzny, aby w mądrości płynącej od tronu Bożego potrafili w tym szczególnie trudnym czasie stanąć na wysokości zadania i poprowadzić nasz naród we właściwym kierunku – pisze w oświadczeniu przewodniczący Kościoła pastor Paweł Lazar.

Przebywający za granicą sekretarz generalny Kościoła Adwentystów w RP pastor Marek Rakowski w nadesłanej depeszy napisał:

Niezwykle trudno skomentować to co się stało. Jako ludzie jesteśmy bezradni wobec takich wydarzeń. Pozostaje wielki żal, smutek i chrześcijańskie współczucie dla rodzin zmarłych. Miejsce i okoliczności tej tragedii nabierają wymiaru symbolicznego. Wierzę jednak, że polski naród i polski rząd, tak jak to już bywało w naszej skomplikowanej i pełnej cierpień historii, z godnością i zwycięsko przetrwają ten trudny okres. Wiem, że w wielu rodzinach adwentystycznych nasi wyznawcy dobremu Bogu polecają w modlitwach rodziny zmarłych, którym potrzebne jest teraz szczególne wsparcie duchowe. Jestem również przekonany, że jako chrześcijanie wierni zaleceniom Pisma Świętego podążamy za radą apostoła Pawła wznoszenia szczególnych modlitw za sprawujących rządy w naszym kraju. Nasza duchowa Ojczyzna jest w niebie, skąd oczekujemy powtórnego przyjścia naszego Pana i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Wraz z Jego przyjściem skończą się wreszcie tragedie i cierpienia. Nie będzie już smutku i śmierci. Zanim to jednak nastąpi, powołani jesteśmy do niesienia nadziei, wzajemnego wspierania się i zanoszenia modlitw w intencji tych najbardziej potrzebujących. Dzisiaj jest taka chwila gdy wszyscy sprawujący odpowiedzialne stanowiska państwowe tego wsparcia, współczucia i modlitw bardzo potrzebują. Pragnę przyłączyć się do tych wszystkich, którzy składają dziś kondolencje i swoje myśli kierują ku Bogu, naszemu Pocieszycielowi i jedynej Ostoi - napisał w swoim oświadczeniu sekretarz Kościoła Adwentystów.

Na wieść o dramacie także słowa wsparcia dla narodu polskiego wyrazili przedstawiciele australijskiej Polonii adwentystycznej. Bogusław Kot z Melbourne napisał: Bywa czasem tak, że w dramacie życia - człowiek pozostaje sam z bólem i łzami. Kochani Rodacy, tam w dalekim Kraju - w tych smutnych chwilach nie jesteście sami. Dzielimy rozpacz po utracie bliskich Wam osób - przeżywamy tragedię, ślemy swoje myśli i modlitwy z dalekiej Australii. Niech Was Bóg pocieszy!

Wszystkim rodzinom tragicznie zmarłych ofiar, wszelkim władzom państwowym, polskiemu duchowieństwu i całemu środowisku międzywyznaniowemu składamy wyrazy współczucia i życzenia opieki Pana Boga, który jest naszą jedyną drogą i prawdą i życiem…

Tęsknimy do dnia powrotu naszego Zbawcy, a wtedy nie będzie już smutku i łez, bo dawny świat przeminie… Jesteśmy z Tobą Polsko! - Diecezja Wschodnia Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wysłuchaj fragmentów adwentystycznego nabożeństwa poświeconego pamięci ofiar i ich rodzin na www.glosnadziei.pl. © Opr. Jan Kot/www.glosnadziei.pl
Zdjęcie: Piotr Kot