Wszystko zaczęło się od modlitwy. Zbór Łódź Widzew od lat aktywnie uczestniczy w różnego rodzaju programach modlitewnych, zarówno tych organizowanych przez Zarząd Kościoła, jak typowo lokalnych. W czasie tych właśnie spotkań powstała idea zaproszenia do Łodzi znanego ewangelisty Australii, pastora Samuela Bragi. Początkowo pomysł ten wydawał się mało realny z uwagi na koszty i całą gamę wymagań logistycznych. Ale w miarę zanoszonych modlitw przybywało nam odwagi. Postanowiliśmy zacząć od intensywnej modlitwy. Do tej pory spotkania modlitewne odbywały się raz w tygodniu w piątki. Zdecydowaliśmy, że przez 40 dni poprzedzających rozpoczęcie ewangelizacji Bragi będziemy modlić się niezwykle intensywnie. Powstały dwie grupy modlitewne, które każdego dnia za wyjątkiem soboty spotykały się rano (o godz. 7.00) i po południu
(o godz. 19.00). Dzięki łączom telefonicznym osoby starsze lub chore mogły przyłączyć się do każdej z tych grup pozostając w swoich domach. Atmosfera modlitwy była niezwykle integrującym czynnikiem w naszych ewangelizacyjnych marzeniach.

Wzmocnieni siłą modlitwy zaczęliśmy gromadzić niezbędne środki finansowe i z wielką radością stwierdziliśmy, że Bóg niezmiernie nam w tym błogosławił. Członkowie zboru szczodrze wsparli tę stronę przygotowań. Projekt, który został przesłany do rodzimej Diecezji otrzymał także wymierne wsparcie od Braci z Zarządu.

Został powołany sztab ludzi, który przejął odpowiedzialność za przygotowanie poszczególnych elementów programu. Potrzebna była dobra reklama, oprawa muzyczna, niezawodne nagłośnienie i rejestracja wykładów, osoby mogące poprowadzić programy zdrowotne itd. Jak później stwierdziliśmy w projekt ewangelizacyjny zaangażowało się kilkadziesiąt osób nie tylko ze zboru widzewskiego.

Zwieńczeniem 40-dniowego okresu modlitwa było seminarium na temat darów Ducha Świętego poprowadzone przez pastora Zbigniewa Makarewicza. Miało ono miejsce w dniach 20-22 kwietnia 2018. Oprócz teoretycznych rozważań opartych na Słowie Bożym stworzyliśmy w tym czasie szczególny ogród modlitw, którego nadrzędną intencją było wyposażenie zboru do służby. (wykładów można wysłuchać na stronie zboru https://lodz.adwent.pl/kazania/seminarium-o-darach-duchowych )

Kolejnym programem, który od lat chcieliśmy wcielić w życie była CIUCHCIA ZDROWIA. Próbowaliśmy już wcześniej zachęcić włodarzy łódzkich centrów handlowych do udostępnienia swoich powierzchni na ten cel, ale bez skutku. Tym razem wsparci potężną siłą modlitwy postanowiliśmy nie poddawać się tak łatwo. Braliśmy pod uwagę różne lokalizacje, ale chcieliśmy, by program ten mógł odbyć się w pobliżu Łódzkiego Domu Kultury, gdzie planowaliśmy główną ewangelizację Samuela Bragi. Ostatecznie wybór padł na teren Dworca Łódź Fabryczna. Nie od razu wszystko układało się po naszej myśli. Menadżer dworca bardzo otwarty na nasz projekt rozchorował się i do końca nie byliśmy pewnie czy uda nam się sfinalizować wszystkie ustalenia. Ale Bóg przecierał nam szlak! Mimo, iż czasu na reklamę pozostało naprawdę niewiele ruszyliśmy z reklamą. Oprócz ulotek i informacji przesłanych do lokalnej prasy skorzystaliśmy z nieoczekiwanej pomocy Radia Łódź! Wyobraźcie sobie, że w niedzielę 6 maja, czyli w dzień gdy miała się odbyć nasza CIUCHCIA informacja
o imprezie podawana była praktycznie w każdym serwisie informacyjnym. Na efekty nie trzeba było czekać. Jeszcze przed 14.00 przed namiotami ekspozycji ustawiać się zaczęła kolejna dzieci i rodziców. Musieliśmy zacząć wcześniej! Program był niezwykle udany, wzięło w nim udział kilkaset osób (samych dzieci było ponad 150!). Informacje na temat programu zamieściła Gazeta Wyborcza, http://lodz.wyborcza.pl/lodz/56,35136,23356177,ciuchcia-zdrowia,,10.html?disableRedirects=true a reportaż przygotowała redakcja Radia Eska http://lodz.eska.pl/poznaj-miasto/ciuchcia-zdrowia-na-dworcu-lodz-fabryczna/720398 . Zborową relację z tego wydarzenia można obejrzeć na stronie https://lodz.adwent.pl/multimedia/galeria-zdjec/ciuchcia-zdrowia-6-05-2018/ . Przejęci radością postanowiliśmy wystosować pisemne podziękowania do Dyrekcji Dworca Łódź Fabryczna i lokalnych mediów. Jaki był efekt? Tego samego dnia pastor Zbigniew Makarewicz wziął udział w popołudniowej audycji realizowanej w ramach tzw. strefy publicznej. Trwający prawie 20 minut program pt. Kultura duchowości dał okazję do zaproszenia mieszkańców Łodzi na przyszłe spotkania Samuela Bragi. https://www.radiolodz.pl/broadcast_posts/44162-kultura-duchowosci-strefa-publiczna .

Spotkania w Łódzkim Domu Kultury trwały od 12 maja do 26 maja 2018 z przerwami w czwartek. Samuel Braga przedstawił nam niesamowicie duchowy program. Sala mogła pomieścić ponad 100 osób była zazwyczaj pełna. W spotkaniach wzięły udział nie tylko osoby spoza Kościoła, ale też spora grupa wyznawców
z łódzkich i pobliskich zborów adwentystycznych. Charyzmatyczny mówca przenosił nas w atmosferę nieba. Tematy, które poruszył dotykały sedna chrześcijańskiej nadziei. Bo czyż może być ważniejszy i piękniejszy temat niż poznawanie charakteru i natury Boga. Mimo wysokich temperatur i nieco przyciasnej sali podniosła atmosfera obecności Boga udzielała się nam wszystkim. Program przeplatany był piękną chrześcijańską muzyką, fantastycznym programem zdrowotnym Katarzyny Siejki, pełnym humoru konkursem biblijnym i piosenkami Zygmunta Ostrowskiego (tłumacza i opiekuna naszego gościa z Australii). Niezwykle istotnym dopełnieniem były przesmaczne degustacje kończące każdy program. Program przedstawiony przez Samuela Bragę wywarł na nas wszystkich niesamowite wrażenie. Dzięki niemu otrzymaliśmy od Boga zastrzyk potężnej duchowej energii. Polecamy gorąco wszystkim wysłuchanie tej serii wykładów http://odkryjboga.pl/

Efektem spotkań biblijnych jest grupa nowych sympatyków Biblii. Niektóre z nich przygotowują się do przyjęcia chrztu świętego, inne dojrzewają do podjęcia ważnych życiowych decyzji. Samuel Braga pożegnał nas w sobotę 26 maja. Przez cały czerwiec spotkania kontynuujące prowadził miejscowy pastor. Ogromny wysiłek włożony w ten projekt misyjny uświadomił nam, że nic tak nie wzmacnia i jednoczy zboru jak wspólna praca misyjna. Nie sposób imiennie podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego ogromnego przedsięwzięcia. Tysiące rozdanych ulotek i gazetek, reklama w tramwajach i autobusach, kontakty z mediami, grupy modlitewne, przygotowanie programów zdrowotnych i degustacji, dziesiątki wykonanych pieśni, udział w organizacji Ciuchci Zdrowia, niezliczona ilość rozmów ewangelizacyjnych, służba za konsolą akustyka, nagłośnienie i rejestracja programów, transport i dbałość o porządek… za tym wszystkim kryła się grupa dziesiątek osób, które dzień w dzień stawiały się do Bożej służby. Jesteśmy Bogu wdzięczni za nowe osoby, które odnalazły drogę zbawienia, ale nie mniej ważne było cudowne uczucie tej niesamowitej bratersko-siostrzanej więzi, jaka stała się naszym udziałem na skutek wspólnej duchowej służby. Bogu niech będą dzięki za każdą dobrą chwilę, którą dane nam było dzięki Jego łasce przeżyć!

Pastor Zbigniew Makarewicz

[envira-gallery id=”1083″]