W piątek, 24 lutego 2023, w rocznicę najazdu Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia wojny w tym kraju, w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego przy ul. Foksal 8 w Warszawie odbył się Koncert Pamięci, organizowany przez dwa zbory, które spotykają się w tym budynku – polski Zbór Warszawa Centrum i Zbór Międzynarodowy, którego większość wyznawców stanowią adwentyści, którzy przybyli z Ukrainy.

Podczas koncertu występowali wykonawcy z Ukrainy, Białorusi i Polski, prezentując utwory chóralne jak też solowe, zespół dzieci ukraińskich zaprezentował utwór opracowany na dzwoneczki, słuchacze także mogli przeżyć chwilę refleksji nad słowami poezji.

Ważną częścią koncertu była zbiórka środków na zakup agregatów prądotwórczych na rzecz szpitala w Nikopolu, mieście w południowej Ukrainie, które od lipca ubiegłego roku jest pod ciągłym rosyjskim ostrzałem rakietowym, który zamienia to miasto w ruiny.

Ofiarodawcy przekazali kwotę 13.279 zł, 155 euro i 20 hrywien, co pozwoli zaopatrzyć szpital w dwa agregaty.

W najbliższą sobotę w Łodzi (godz. 18.00, ul. Płocka 28) odbędzie się kolejny koncert „Dla Ukrainy”, podczas którego zbierane będą środki na rzecz szpitala dziecięcego w Nikopolu.